Rodzaje chłodni transportowych

W transporcie produktów można wyróżnić poza standardowymi TIRami z naczepami ogólnego przeznaczenia również samochody dostawcze z naczepami specjalnego przeznaczenia. Ich specjalna budowa przygotowana jest z myślą o transporcie na przykład produktów mrożonych, których temperatura musi być zawsze taka sama na każdym etapie spedycji.

Nadbudowy samochodów dostawczych wykonane są z myślą o przygotowaniu ich pod specjalny typ transportu chłodniczego. Chłodnie transportowe są stosunkowo drogimi, często delikatnymi konstrukcjami o bardziej skomplikowanej konstrukcji wykonanej zgodnie ze sztuką izolacji termicznej.

Budowa chłodni transportowej

Odpowiednie przygotowanie przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego pod transport produktów spożywczych, mrożonych związane jest ze zmianą konstrukcyjną całego pojazdu. Dzięki przygotowaniu samochodu pod transport spożywczy możliwe jest przewożenie w nim żywności takiej jak:

  • mrożonki,
  • warzywa i owoce
  • mięso, drób i ryby
  • kwiaty
  • produkty farmaceutyczne w tym niektóre leki i kosmetyki

Produkty te posiadają pewne specyficzne właściwości, które sprawiają, że przewożenie ich w normalnych samochodach dostawczych naraża je na zniszczenie i zepsucie się. Odizolowanie ich podczas przewożenia na dużych odległościach od wysokich temperatur pozwala zachować termin przydatności do użycia tych towarów.

Podział chłodni

Chłodnie transportowe można podzielić na 3 klasy. W zależności od stopnia głebokości mrożenia.

Więcej na temat transportu chłodniczego znajdziesz na stronie www.km-trans.pl