Izoterma jako zabudowa samochodu

Dla sprawnego transportu produktów na małych i średnich odległościach stosowane są specjalistyczne elementy zabudowy, tak zwana izoterma. Dzięki odpowiedniej konstrukcji takie samochody umożliwiają przewożenie produktów spożywczych, organicznych z zachowaniem niezbędnej dla ich świeżości temperatury. Budowa takiego elementu składa się z kilku warstw i przypomina często termos.

Podłoże izotermy

Podłoże naczepy przygotowanej do zabudowy termicznej wykonane jest z płyt blachy aluminiowej oraz izolatora o długości minimum 8 cm.

Dla sprawnego poruszania się wewnątrz izoterma pokryta jest wylewką antypoślizgową. Dodatkowo zabezpieczona jest laminatem dzięki któremu zabezpiecza się nią przed uszkodzeniem podczas poruszania się w środku na przykład podczas załadunku.

therm carIzoterma o konstrukcji samonośnej

Wykonanie konstrukcji samonośnej umożliwia zmniejszenie wagi samej konstrukcji, dzięki czemu sam pojazd może zachować swoje właściwości jezdne. Konstrukcje samonośne dzięki rozłożeniu nośności oraz ciężaru na belkach wewnętrznych sprawia, że nadbudowy są bardziej kompaktowe.

W przypadku nadbudowy izotermicznej ściany boczne i dach wykonane są z płyt warstwowych. Wewnętrzne warstwy izolowane są pianką polisterynową.

Wysoką trwałość zapewnia zastosowania odpowiednich materiałów oraz technik, takich jak nanoszenie materiałów izolacyjnych metodą wtryskową. Dzięki temu niwelowane są wszelkie niedogodności związane z możliwością wystąpienia ubytków czy przestrzeni na łączeniach płyt.

Rama konstrukcyjna wykonana zwykle z aluminiowych profili.

transport truckTaki typ wykonania konstrukcji nadaje chłodni odpowiednich wartości usztywniających. Dzięki temu możliwe jest załadowanie dużej ilości towaru czy ładunku. Konstrukcja aluminiowa jest również o wiele lżesza niż stalowe. Wpływa to oczywiście na samą trwałość, czy odporność na kolizje. Projektując jednak zabudowy samochodów dostawczych z agregatem zakłada się iż priorytetem będzie tutaj ich ładowność i minimalny wpływ na właściwości jezdne samego ciągnika.

Przygotowanie nadbudowy do transportu towarów mrożonych wykonywane jest w zgodzie z normami dotyczącymi właściwości cieplnych obiektów.

Więcej przykładów na stronie: http://www.coldcase.pl
Zapraszam też do zobaczenia filmu poglądowego.