Agregat chłodniczy – podstawowy element klimatyzacji

Aby klimatyzacja działała w sposób prawidłowy, niezbędnym jest, aby dostarczany do niej czynnik chłodniczy był utrzymany w odpowiednio niskiej temperaturze. Za dostarczenie ów czynnika chłodzącego odpowiedzialne są agregaty chłodnicze, które są swoistym sercem układu klimatyzacji.

Dzięki nim chłodnica może działać prawidłowo chłodząc pomieszczenia, w których zainstalowany został klimatyzator. Agregaty chłodnicze zasilane są za pomocą energii elektrycznej, a miejsce instalacji bywa bardzo zróżnicowane, ponieważ mogą one zostać umiejscowione zarówno na gruncie, dachu lub ścianie.

Zamontowanie agregatu ma znaczenie

Zamontowanie agregatu wybierane jest zawsze w konsultacji pomiędzy klientem – odbiorcą czy użytkownikiem instalacji wraz z firmą specjalizującą się w instalacjach klimatyzacyjnych (ale również w samochodach transportowych). Ma to duże znaczenie, ponieważ wielu klientów nie chce, aby agregat był widoczny. Dla instalatorów klimatyzacji z kolei bardzo ważna jest:

  • Dostępność do agregatu dla serwisantów
  • Przewiewność miejsca w którym znajdzie się urządzenie

Oba czynniki mają wpływ na sposób instalowania urządzeń klimatyzacji jak również ich odpowiedniej pracy. Pamiętać należy, że praca tych urządzeń polega na wymianie ciepła z otoczeniem. Agregat chłodniczy współpracując z termostatem wyprowadza nadmiar ciepła z powietrza znajdującego się wewnątrz budynku – ciepło przez parowniki zostaje oddane na zewnątrz budynku. Stąd bardzo duże znaczenie ma, aby elementy instalacji takie jak agregaty nie były schowane w różnych zamkniętych pomieszczeniach. Dla sprawnego odprowadzania ciepła, jak również ich serwisowania konieczne jest odpowiednie odprowadzenie ciepła z urządzenia.

Dopasowanie agregatu do miejsca pracy

Za odpowiednie dopasowanie pracy agregatu do naszych potrzeb odpowiada układ elektroniczny pieca i termostat pokojowy, za pomocą którego dobieramy odpowiednią dla nas temperaturę. Agregaty chłodnicze są bardzo powszechnym rozwiązaniem nie tylko w biurach, lecz również w prywatnych domach. Nie stanowią one dużego obciążenia dla budżetu, a komfort pracy, który dzięki nim uzyskujemy jest wart zainwestowanych pieniędzy.

Zobacz więcej na stronie dostawcy: http://www.sprzedazmontaz.pl